И така, огромната работа по прехвърлянето на съдържанието на „Либерален преглед“ от чисто интернетски към по-подходящ за претърсване, ползване и архивиране, „библиотечно-адекватен“ формат, приключи, поне на този етап. Обемите се оказаха удивително-уморителни дори и за самия издател на списанието (по-долу ще намерите по-пълна информация). И, както при всяка подобна работа, подреждането на съдържанието разкри някои доста ясни тенденции в развитието на изданието, като например постепенното оттичане на случайните, еднодневни посетители, за да се стигне до едно сегашно положение, при което вече хората, посещаващи сайта, са основно такива, които знаят защо го правят. Дали това е ценно само по себе си може да покаже единствено времето, разбира се. Засега ни остава убеждението, че, ако и да не сме много, то поне сме, хм, хм, „носители на определени качества…“ :)
Впрочем, нека дадем думата на статистиките. В сегашната си форма „електронно-книжният“ формат на списанието се състои от следните части:
Скрити зад тези цифри са, разбира се, огромно количество идеи. За ценността им тук няма да става дума, основната ми задача в момента е как да направя така, че те да станат възможно най-леснодостъпни за възможно най-голям брой хора. И тук стигаме до последния, ключов елемент от тази „електронно-книжна“ концепция, а именно:
Справочника на „електронно-книжния“ вариант на изданието
По мое мнение – пределно проста идея: ако търсите някой определен текст или текстове (евентуално на даден автор), тук можете да ги издирите с няколко щраквания на мишката. След което е нужно само да отворите (след предварително снемане на компютъра си) съответното електронно томче, да отидете на съответната страница и… voilà. Указанията за ползване на справочника се намират на първата му страница, останалото е въпрос на средна интелигентност.
И така, кралят е мъртъв, да живее кралят! „Либерален преглед“ очевидно навлиза в някаква нова и, надявам се, още по-интересна, още по-завладяваща, фаза от съществуването си. Нека се надяваме, че това ще ни доведе – заедно! – до нови прозрения за това кои сме, самите ние, откъде идваме и накъде отиваме.
Поздрави,
Златко Енев
Берлин, 5 август 2014