Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

„Ку-ку“ се появи веднага след българската революция. То се оказа едно от децата й, при това най-жизненото. Гледайки „Ку-ку“ целокупният български народ като че най-после усети, че нещо се случва.

Автор: Стилиян Стоянов

Тишината, която последва след филма на Иван Кулеков за дома за нелегални бежанци и имигранти в Бусманци – сполучливо наречен от него „български Гуантанамо“ – е оглушително плашеща.

Автор: Светла Енчева

Един от феномените на прехода е народното отношение към показните убийства. На мен това отношение ми се струва показател за много неща.

Автор: Бойко Ламбовски

Набиращата сила Горбачова „перестройка“ и нейната официална българска реплика в лицето на т. нар. Юлска концепция на Живков от 1987 г. поставят „възродителния процес“ в съвършено различен вътрешен и международен контекст.

Автори: Миахил Груев и Алексей Кальонски

Твърде вероятно е годината да завърши с воя на сирените, включени от министър-председателя и осигуряващия му парламентарния комфорт Сидеров.

Автор: К

Настоящото изложение има за цел да проследи взаимоотношенията между хомосексуалните хора в България и комунистическия режим от края на Втората световна война до неговият крах през 1989 г.

Автор: Михаил Груев

Бих обособил три периода в представянето на хомосексуалността в медиите от най-новата история на България ...

Автор: Николай Атанасов

Книгата „Следеният човек. Спомени, породени от документи“ на Веселин Бранев (изд. Фама, 2007) раздели българската публика на вярващи и невярващи.

Автор: Александър Кьосев

Винаги ме е интересувал въпросът какво става с паметта за комунизма: помним ли го и ако да – до каква степен, в каква парадигма полагаме нашите спомени, до каква степен сме способни да очертаем техните контури…

Автор: Едвин Сугарев

Връзваха ми ръцете отзад, мислех, ще ме карат на разстрел в тунелите. Казваха ми да не се обръщам назад, и така ме държаха няколко часа ...

Автор: Таня Мангалакова

Или за мотото на страхливата интелигенция, която ни връща към недопустимата полицейщина.

Автор: Мирослава Кортенска

Две са нещата, които ме накараха да започна да пиша този текст. Първото беше яростната дискусия около избора на Ирина Бокова за генерален секретар на ЮНЕСКО, а второто ...

Автор: Златко Енев

Казано с едно изречение: Днешната чалгаджийско-мутренска култура е обнародваният, народният вариант на „високата“ партийно-милиционерска култура от последните десетилетия на комунизма.

Автор: Владимир Левчев

Твърдя, че скандалът с проекта „Митът за Батак“ е симптом на криза на държавната власт, на медиите, на науката; кризата се изразява в това, че те започват да губят властта си.

Автор: Петя Кабакчиева

Би могло да се твърди, че Павлов е едноличен автор на новата комунистическа културна политика, ако все пак овладяването на апарата на културната политика не беше колективно дело...

Автор: Александър Кьосев

Четейки Тодор Павлов, попадаме във властта на блокираща мисленето, заклинателна реторика, в която и словесните формулировки, и начинът, по който те са подредени, изглежда неизбежен и недосегаем, подобен на сакрални магически формули.

Автор: Александър Кьосев

България е пълна с паметници на армията, донесла ни комунистическата власт. Същевременно в София нямаме паметник на жертвите на тоталитаризма..

Автор: Владимир Левчев

Опитът да се наложи мнението, че в Европа еднозначно одобряват новото българско правителство и едва ли не са в патетичен възторг от избраниците на Бойко Борисов е твърде неумела PR акция, чийто говорител за съжаление е самият Б.Б.

Автор: Мирослава Кортенска

Три дни след кончината си, още преди да бъде кремирана и погребана, Вера Мутафчиева беше наречена „доносник“ от доцент по литература, и то българска.

Автор: Георги Гроздев

Закоравелите хомофоби, разбира се, не винаги са били такива – никой не се ражда с генетично заложена омраза срещу хомосексуалността, това е чисто културен феномен, който човек попива от средата, в която живее. Същото се отнася и до всяка друга омраза...

Автор: Златко Енев

Като цяло прилаганите още по-всеобхватни и твърди мерки не постигат очаквания дълготраен ефект.

Автори: Михаил Груев и Алексей Кальонски

Въпреки че увенчава един постъпателен и логичен развой на държавната политика в периода на „зрелия социализъм“ и „единната социалистическа нация“, кампанията за окончателна асимилация на българските турци изненадва както тях, така и цялото общество.

Автори: Михаил Груев и Алексей Кальонски.

Още преди поредната „доганизация“ да се случи в село Кочан, повечето политически партии системно се опитваха да привлекат привърженици на „Атака“ чрез националистическо говорене

Автор: Евгения Иванова

Избори 2009 г. бяха не толкова изненадващи, колкото симптоматични за политическите динамики в българското общество.

Автор: Антонина Желязкова

Както е известно, самосъзнанието при българите мюсюлмани, а и при всяка друга общност, не е изначална, константна, непромелива във времето величина. Всяка „традиционна“ или не идентичност е натоварена с напрежения, ситуативна и променливо конюнктурна.

Автори: Михаил Груев и Алексей Кальонски

Странно как не последва никакво брожение около данните, които изскочиха от швейцарския институт по генетика „Игенеа“, оповестени у нас почти само от в. „Труд“ (броят от 27 май т. г.).

Автор: Владимир Трендафилов

Aз съм антинационалист по патриотични съображения. Миналият век ни даде изобилие от примери – от Хитлер до Милошевич – за това каква полза може да има от националистите в политиката една нация. Но това не е всичко.

Автор: Владимир Левчев

В контекста на „единната социалистическа нация“ и инструментализирането на историята за конкретни политически цели фиксацията на властниците върху мюсюлманските имена напомня автосугестия за лекуване на следите от травматичното османско минало. Доминиращата историографска версия за ислямизацията като акт на брутално имперско насилие, която се преплита с фолклорното възприемане на „чуждата вяра“ („турската вяра“), за пореден път обосновава средствата.

Автори: Алексей Кальонски и Михаил Груев


Дискусията беше затворена от администратора на оригиналния сайт, така че това със сигурност е последната й част. Жалко, всъщност ...

Автор: Никола Пенев

Истината. В този ден тя витаеше някъде из въздуха, гола, но не похотлива, не и търсеща успехи, донякъде безразлична към собствените ни емоции и страсти. Тия хора отдавна бяха сложили кръст на миналото си (или полумесец, знам ли), бяха сключили мир с бившите си мъчители, бяха престанали – отдавна, много отдавна – да търсят начини за изравняване на историческите сметки ...

Автор: Златко Енев


Четвърта (и последна, надявам се) част от започнатия по-горе дебат. Дано да не е последният!

Автор: Никола Пенев

Писмо от Уливие Мехмедова Чуренева (майка на журналистката Нихал Йозерган) до студентите от СУ „Кл. Охридски“, организирали семинара „Срещу политическия монопол върху историята: Другият разказ за Майските протести 1989 г. – 20 години по-късно"

Автор: Уливие Чуренева


Трета част от дискусията, започната в блога на Никола Пенев – млад български математик, работещ в университета Станфорд, Америка.


Продължение на дискусията от блога на Никола Пенев, млад български математик, работещ в университета Станфорд, Америка.


Настоящият текст е един своеобразен експеримент – той включва не само първоначалната статия на Никола Пенев (един удивително свеж и силен български глас, идещ откъм Станфорд, Америка)  – но и всички коментари, които я следват на неговия блог (в три отделни части, тъй като материалът е твърде обемист). Препоръчвам най-настоятелно да си вземете няколко часа и да изчетете всичко. Уверявам ви, ще откриете не малко интересни неща.

Автор: Никола Пенев

Прочетете още...

Минев, Мандела, Хитлер

Петър Добрев, Жана Цонева 23 Фев, 2015 Hits: 58957
Големият проблем е тенденцията исторически…