Pin It

 

2024 12 Vorkuta

 

Над Полярния кръг, на 40 часа път с влак от Москва, се намира руският град Воркута. Той е построен от затворници от ГУЛАГ, но дължи съществуването си на въглищната индустрия, която е била жизненоважна за региона. Сега въгледобивът е изчезнал, а много от неговите постове са изоставени.

Фоторепортажът на Томеу Кол от 2009 г. „Nevermind Sovietland“ запечатва живота на хората, които все още живеят там.

 

Воркута, Русия, 2009 г.

2024 12 Vorkuta 01

Градът, който някога е бил дом на процъфтяваща въгледобивна промишленост, е пълен с изоставени сгради, за чийто ремонт правителството не разполага със средства. Екстремните температури (през зимата могат да достигнат до –40 градуса) правят сградите нестабилни и застрашени от срутване.

 

Автобусна линия на булевард Ленин, Воркута

2024 12 Vorkuta 01

Жителите на Воркута живеят на края на света, изолирани от останалата част на Русия

 

Булевард „Ленин“, Воркута

2024 12 Vorkuta 05

През центъра на града минава булевард „Ленин“. Повечето театри, кина и други културни центрове са затворени, но обилният сняг не възпира жителите да се разхождат по 6-километровия булевард


Small Ad GF 1

 

Урок по танци в Дома на културата във Воркута

2024 12 Vorkuta 06

Домът на културата е централната точка на града. Тук се случва всичко – от политически речи до хеви метъл концерти. Има дори ботаническа градина.

 

Домът на културата на Воркута

2024 12 Vorkuta 10

Сградата на булевард „Ленин“.

 

Александър С

2024 12 Vorkuta 08

Александър е пенсиониран миньор и любител историк. Роден е във Воркута и е член на Асоциацията за възпоменание на жертвите на ГУЛАГ. Изследванията му са помогнали да се установи, че някои – но само много малко – затворници са избягали от близкия лагер за принудителен труд и са оцелели, за да разкажат своята история.

 

Околовръстният път на Воркута

2024 12 Vorkuta 11

Воркута е бил един от по-големите и богати градове в Северна Русия по време на съветската епоха, но днес всички негови пътища са пусти като този. Заради изолацията на града и екстремните климатични условия сред жителите му има висок процент на депресия. Те обаче боядисват сградите с ярки цветове, за да внесат малко настроение през дългата, бяла и студена зима.

 

Последна спирка на влака преди Воркута

2024 12 Vorkuta 04

Между Воркута и Москва има един търговски полет седмично. Така че за повечето хора единственият начин да влязат или да излязат от града е с влак. Пътуването до Москва отнема над 40 часа. Това е последната спирка преди Воркута.

Бюлетин „Либерален преглед в неделя“

 

Преодоляване на тежкия сняг със самоделен снегорин

2024 12 Vorkuta 12

 

Изоставен спортен център, Халмер-У

2024 12 Vorkuta 09

Изоставеният град Халмер-У се намира на около 70 км северно от Воркута. През 1993 г. мината в него е затворена, а на жителите са дадени компенсации, за да се изселят. Две години по-късно доставките на газ и електричество са спрени и шепата останали жители са принудени да се преместят. Стотици сгради стоят празни и се рушат. Веднъж годишно група бивши жители на града пътуват дотам, за да се срещнат и да си спомнят.

 

Последната обитаема сграда в Юр-Шор

2024 12 Vorkuta 02

Пръстенът на Воркута се състои от 13 селища, всяко със собствена мина

 

Ирина в последната обитаема сграда в Юр-Шор (или Воргашор)

2024 12 Vorkuta 07

Ирина, олимпийска треньорка по тенис на маса, разговаря със съседите си Сергей, Светлана, Ирина и Катя. Те са последните жители на Юр-Шор, преди правителството да изключи електричеството.

 

Източник

 

Томеу Кол, роден в Майорка през 1981 г., е удостоен с многобройни награди за фотожурналистика, сред които и наградата на Ил Балеар.


Pin It

Прочетете още...