Недовършената новела на Набоков, Оригиналът на Лаура, се публикува въпреки желанието на автора тя да бъде унищожена след смъртта му.
Автор: Мартин Еймис
Наистина ли капиталистическият реализъм е единственият отговор на социалистическия утопизъм?
Никога в историята – и навсякъде по света – водачите не са разпалвали някоя нова война без да вярват, че това е заради някаква благородна кауза.
Автор: Роберто Родригес
Интервю с Чеслав Милош, проведено през август 1985 в Бъркли, Калифорния.
Автор: Чеслав Милош
Може ли Европейският съюз да постигне целите си в Турция, а именно демократизация и човешки права, без да й предложи пълно членство?
Автор: Клаус Легеви
В последния си филм Уди Алън се завръща в Ню Йорк. В следващия разговор става дума за магията на този град, за американския и европейски секс, Роман Полански и Коледа в семейство Алън.
Автор: Уди Алън
Истината е една непрекъснато изплъзваща се драма. Никога не успяваш да я откриеш напълно, но търсенето й е непреодолимо.
Автор: Харолд Пинтър
Човекът е най-бързото животно от моите спомени, но въпреки това аз, Реката, съм сигурна, че той последен ще си тръгне от мене – след удавниците, след рибите, след тинята ми дори…
Автор: Неда Антонова
Викаха му Шотландеца, защото дядо му бил от Габрово...
Автор: Росица Ташева
Всеки познава неприятното чувство на скомина, когато човек се сблъска със собствената си глупост. Единствено приятното в такива моменти е надеждата, че от случилото се ще остане някаква поука.
Автор: Златко Енев
Стана й неприятно. Беше му разказвала детските си преживявания не за да се гъбарка с тях, докато й издърпва наедрелия корем. Като малка често се бе чувствала благодарна, че се е родила от тази страна на улицата.
Автор: Чавдар Ценов
Реч на Херта Мюлер при получаването на Нобеловата награда, 7.12.2009.
Автор: Херта Мюлер
Докато пием кафе с нашия домакин в Лазорополе Арсо Глигуровски, решаваме да хвърлим една игра на табла.
Автор: Емил Димитров
В североизточната част на конфедеративната република Швейцария жените нямаха право да гласуват допреди двадесетина години …
Автор: Lizas Welt
Аз не вярвам в западането на Европа. Европейският Съюз е единственият социален и политически проект, който е дълбоко революционен, но е станал реалност.
Автор: Марио Варгас Льоса
Преброих годините си и открих, че ми е останало по-малко време на този свят от времето, изживяно досега.
Автор: Марио де Андраде
На 20 ноември т. г. швейцарците с референдум забраниха строежа на минарета към джамиите в конфедерацията. Това стана 190 години след като на българите в Отоманската империя бе разрешено да строят камбанарии към църквите си.
Автор: Владимир Левчев
На въпроса, никога ли не се чувствам застрашена от „мъжкото господство“, спонтанно реагирах – Но в какъв смисъл?
Автор: Диана Данова
Настоящото изложение има за цел да проследи взаимоотношенията между хомосексуалните хора в България и комунистическия режим от края на Втората световна война до неговият крах през 1989 г.
Автор: Михаил Груев
Шан Хай. Събота вечер. Клубът е пълен с чужденци. Мъже на средна възраст по дънки и небрежни ризи, които си почиват от работната седмица. Корпоративни изгнаници в страната на Ограничените възможности. Пие се бира. Много.
Автор: Анна Свиларова
За пръв път от 1893 година насам, една инициатива с очевидна дискриминационна същност, изключваща една общност, бива одобрена в Швейцария.
Автор: Тарик Рамадан
Падането на комунизма през 1989 беше огромно освобождение за гражданите на Източния блок. Но защо сега милиони от тях се гневят на управляващите елити, които ги направиха по-свободни, по-богати – и граждани на ЕС?
Автор: Иван Кръстев
Отвращение от тялото и аматьорска порнография: за секса в медийната модерност
Автор: Роберт Пфалер
Две години преди смъртта си, баща ми ми даде малък куфар, пълен с негови писания, ръкописи и бележки.
Автор: Орхан Памук
Кучето й се казваше Дъжд. Стъпките му приличаха на дъждовни капки, които се разбиват върху прозореца след полунощ.
Автор: Здравка Евтимова
Мияците са етнографска група („племе“, както казват македонците), обхващаща няколко села в Дебърско…
Автор: Емил Димитров
Бих обособил три периода в представянето на хомосексуалността в медиите от най-новата история на България ...
Автор: Николай Атанасов
NUDE предизвика остри спорове при откриването й във фоайето на Модерен театър. Ден преди това изложбата не беше приета в бара /първоначално уговореното пространство/поради страх от скандал.
Автор: Елица Матеева
Всички знаят, а който случайно не знае, може да погледне на картата и да види, че от България може да се влезе в Македония само през три места...
Автор: Емил Димитров
Признавам свободно: „македонският въпрос“ („македонското прашање“) никога не ме е вълнувал.
Автор: Емил Димитров
Трябваше да направя една анкета – от онези баналните, които си въобразяват, че могат да определят контурите на омразата и обичта между различните етноси, населяващи дадена територия.
Автор: Иво Георгиев
Изобщо, когато се опитвам да разкажа кошмарите си, използвам системата за разказване на кошмари. Сядам на колената на някой от гостите и започвам да плача без шум. Гостите много се впечатляват от плаченето без шум.
Автор: Яна Букова
От падането на стената до присъединяването към ЕС, България и Румъния са страните, чийто преход несъмнено е най-неуспешен. И причината не е в корупцията.
Автор: Юлия Кръстева
В ранните ми спомени от демокрацията има един интересен момент, в който баща ми прави скандал на майка ми, защото е научил, че тя отново е дала помощ от 600 лв. за вестник „Век 21“.
Автор: Любен Дилов-син
Преди няколко дни отидох на лекар. От известно време насам се чувствам схванат отдясно, някакъв нерв, който усещам много неприятно...
Автор: Златко Енев
Стената, която разделяше Берлин на източен и западен, Европа на тоталитарна и демократична, а света - на Спутник и Аполо, падна през 1989 г. и вятърът на промяната задуха в двете посоки.
Автор: Кристин Димитрова
Съществува силна връзка между икономическото благоденствие и религиозната свобода.
Автор: Джоузеф Локонте
Книгата „Следеният човек. Спомени, породени от документи“ на Веселин Бранев (изд. Фама, 2007) раздели българската публика на вярващи и невярващи.
Автор: Александър Кьосев
Винаги ме е интересувал въпросът какво става с паметта за комунизма: помним ли го и ако да – до каква степен, в каква парадигма полагаме нашите спомени, до каква степен сме способни да очертаем техните контури…
Автор: Едвин Сугарев
Коментари
Не... преди 3 седмици