Дали наистина има изгледи за сблъсък по върховете в Русия? Човек никога не може да знае със сигурност, но в момента наистина изглежда така.
Автор: Дмитрий Травин
Един историк може да дефинира европейската идентичност описателно, както показва Кшищоф Помиан в своята обиколка из европейската култура от времето на първото хилядолетие преди Христа насам. Но реалният спор се намира другаде – в политическия въпрос „кое от европейското минало си струва да бъде запазено?“
Автор: Кшищоф Помиан
Фотографията предпоставя, че ние знаем нещо за света, ако го приемаме по начина, по който камерата го записва. Но това е противоположността на разбирането, един подход, който започва от неприемането на света такъв, какъвто той изглежда.
Автор: Сюзън Зонтаг
Ай Вайвай, звезда на китайското авангардно изкуство и един от най-известните артисти-дисиденти в страната, разговаря със Саймън Кърби за начините, по които може да се предизвиква статуквото в Китай.
Автори: Ай Вайвай, Саймън Кърби
Две са нещата, които ме накараха да започна да пиша този текст. Първото беше яростната дискусия около избора на Ирина Бокова за генерален секретар на ЮНЕСКО, а второто ...
Автор: Златко Енев
Знам, че младите ми колеги сега много мощно настояват да преодолеем пиетета към националното, да се опитаме да се ситуираме извън традицията ... всяко поколение идва с отрицание на предишното.
Автор: Георги Дюлгеров
Аз скоро ще умра – и бих искала смъртта ми да бъде преживяване, изпълнено с удовлетворение, а не просто техническа грешка.
Автор: Ан Макфиърсън
Шведската академия в Стокхолм предизвика не малко спорове със странните си решения от последните години. Но изборът на немско-румънската писателка Херта Мюлер е блестящ.
Автор: Андреа Кьолер
Големият мъж на изящното слово Гор Видал твърди, че Америка „загнива“ – и не очаква Обама да я спаси.
Автор: Тим Тийман
Интервю на Валентин Дишев със Златко Енев – нощен блок на радио „Христо Ботев“, 28 (или може би 29?) септември, 2009.
Автори: Валентин Дишев, Златко Енев
В нашата епоха се говори все по-често и все по-настойчиво за „Възвръщане към родното“, за „народностно обособяване“ на нашата култура, за ликвидиране с „рабското подражаване“ на западноевропейски образци.
Автор: Атанас Илиев
Подзаглавието би трябвало да бъде „Аз обичам мъжете или Поразиите от традиционната мъжественост“
Автор: Ели Иванова
Дисидентското поколение от 1970-те и 1980-те създаде едно творчество, което не познава прецедент в чешката история, твърди Мартин Шимечка. Но именно монументалността на наследството, оставено от това поколение е онова, което не позволява една интерпретация на комунистическото минало, отиваща отвъд авто-диагнозата.
Автор: Мартин Шимечка
В най-скоро време на пазара ще започнат да се предлагат множество различни лекарства, предназначени да подобрят неща като паметта или доверието ни в околните …
Автор: Дейвид Едмъндс
Моите хербаризирани прозрения. Долетели неизвестно откъде, уловени без мрежа, летящи накъдето си поискат...
Автор: Златко Енев
Фурорът около ареста на Роман Полански се върти не около онова, което се е случило в Лос Анжелис на 10 март 1977. В действителност това е подновяване на патетичната битка между изтощените леви и десни от двете страни на Атлантика.
Автор: Брендан Онийл
Който днес не признава за „литературност“ друго, освен „чистата литературност“, „неоцапана“ от политика и други сходни примеси, е или наивен, или полукултурен, или лъже.
Автор: Владимир Трендафилов
Казано с едно изречение: Днешната чалгаджийско-мутренска култура е обнародваният, народният вариант на „високата“ партийно-милиционерска култура от последните десетилетия на комунизма.
Автор: Владимир Левчев
Ако се прибираш от парти на четвърти километър, това едва ли е класическата любовна история, която ще ти се чете.
Автор: Антон Терзиев
Придърпа с крак една от табуретките и се отпусна тежко върху нея. Ковчегът се заклати застрашително и той го подпря с коляно, гледайки стреснато към мъртвеца, който за малко не се изтърси на пода.
Автор: Златко Енев
Струва ми се, че докато предпочитаме да получим пари вместо акъл, компетентните и добросъвестни хора у нас ще намаляват.
Автор: Лидия Стайкова
Твърдя, че скандалът с проекта „Митът за Батак“ е симптом на криза на държавната власт, на медиите, на науката; кризата се изразява в това, че те започват да губят властта си.
Автор: Петя Кабакчиева
Моите хербаризирани прозрения. Долетели неизвестно откъде, уловени без мрежа, летящи накъдето си поискат...
Автор: Златко Енев
Подхващам пак мисълта си, че резултатите от последните избори са симптом за нещо ново в българското общество. А именно, за някакво гражданско настроение, макар и все още начеващо, несигурно.
Автор: Владимир Трендафилов
Коментари
Не... преди 4 седмици