1 1 1 1 1 Оценка 80% (4 гласувания)
Pin It

2021 11 Antivax

Две професорки от софийския университет се оказват коренно противоположни аватари на хуманитарния елит. Нещо като Ин и Ян. Като деня и нощта…и така нататък. Едната е готина, окуражава хората в разумния избор. „Опакият“ аватар е българската версия на световния скептик, дипломиран в престижни университети и извисен над просташкия хомо сапиенс. Забавното е, че ако човек се вгледа в опакия, ще разпознае като продължение на професорката по хуманитаристика и националиста Костадин Костадинов, и бившия омбудсман Мая Манолова, и лидерката на социалистите Корнелия Нинова, все видни партийни глупци-борци срещу твърдите мерки за борба с ковид-19. Което е направо жалко и срамно на фона на зловещата цифра починали от началото на коронавирусната пандемия у нас. Припомнете си колко е тя. Близо 30 хиляди души! В Смолянско например, няма нито един град, който да е с население над 30 000 души. Образно казано, Кърджали е изчезнал завинаги! Или пък онези селца с по пет хиляди жители. Грубата сметка показва, че Лозен, Айдемир, Бистрица, или софийското Казичене са напълно обезлюдени вече.

И двете университетски дами помагат на студентите да мътят яйцата на индивидуалното си познание в гнездата на литературата и философията. Едната вее знамето на ваксините, зеления сертификат, нейните ценности са pro-life. Другата проклина Астра Зенека, Модерна, Пфайзър и който и да е животоспасителен продукт на спешната фармация. Дали в Румъния, в която утре ще обявят полицейски час защото и там антиваксърите са критично голямо число, университетските колеги на софийската професорка-антиваксърка седят и пишат в социалните мрежи заклинания срещу фармацевтичната наука, създала РНК-ваксините? Съмнявам се. Познавам немалко текстове на съвременните им философи. Не им личи да са духовни роднини на Емил Чоран с неговата философия на отчаянието и болезнена мания за смъртта. А все сме източноевропейци, излезли сме така да се каже от шинела на комунизма, претъпкани сме с агностицизъм, атеизъм и езически суеверия. Е, всичко е възможно.

Хората имат нужда от спешна фармация. Не от изобретяване на лекарства лекуващи ковид, а от ваксини. Лекарството е като лекаря-ортопед, който лекува премазания крак на шофьора, пострадал от пътна катастрофа. Ваксината е друга работа. Имунизираният срещу SARS-CoV-2 човек не ляга на хирургическата маса, защото е защитен. И да заболее от ковид, той го прекарва леко, не застрашава децата си, нито възрастните родители. Обратното поведение е с прост летален изход. За да се увери човек е достатъчно да посети две места. Моргата на „Пирогов“ и софийските гробища. Да отиде веднъж, после още веднъж и после пак. Лично аз, само в рамките на тази слънчева и цветна есен, слушах надгробно ридание за художника Чочо Радев, поета Марин Бодаков и за правозащитничката Капка Панайотова. Битката за живота придобива повече аргументи особено когато съзнаваш, че до голяма степен е в твоите ръце. Една игла, втора игла, трета игла. Може и да станат много повече имунизациите ни. Малко ли пъти се имунизираме срещу полиомелита, ужасната болест вече напълно изчезнала?

Идеологическата битка между двете професорки поставя проблема „за“ и „против“ ваксините особено драматично. Защото излиза, че хората от една висока културна група се сгромолясват до неукото невежество и партийните употреби на живота! Обхваща ме дяволско подозрението за непобедимостта на Covid-19, щом в неговата сатанинска игра със смъртта съюзници са му както бедните духом, така и лица от университетския елит.

Pin It
Юлиана Методиева
Юлиана Методиева е българска публицистка и обществена деятелка. Дългогодишна главна редакторка на списание „Обектив“, издавано от Българския Хелзинкски Комитет (до 2014 г.).
Други статии от този автор

Посетители

114

support

Последните най...

Библиотека

Бюлетин абонамент

Безплатен ежеседмичен

catchme refresh

Joomla Extensions powered by Joobi

Коментари

• Златко писа Още